Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce – znaczy się polska ropa.

Czarne złoto, jak nazywana jest ropa naftowa ma polskie korzenie. Kto by pomyślał? A jednak. Ojcem – prekursorem wydobycia i użytkowania wyrobów ropopochodnych był nasz rodak – Ignacy Łukasiewicz. Warto również wspomnieć, że Łukasiewicz jest autorem procesu destylacji ropy naftowej (wówczas jeszcze zwanej olejem skalnym), a także wspólnikiem i współzałożycielem pierwszej na świecie spółki naftowej wykorzystującej ropę naftową do celów przemysłowych. Wcześniej bowiem olej skalny był wykorzystywany lokalnie jako środek smarny czy nawet jako medykamenty dla bydła. Dopiero dzięki Ignacemu Łukasiewiczowi eksploatacja ropy i jej pochodnych nabrała masowego kształtu, zacząwszy od materiału palnego do lamp naftowych.

Do dnia dzisiejszego, w pobliżu niewielkiej wioski Bóbrka na Podkarpaciu, czynna jest najstarsza na świecie kopalnia ropy naftowej – „Franek”, która zlokalizowana jest na terenie skansenu technicznego w Bóbrce właśnie.

Na terenie muzeum znajdują się czynne do dziś tzw. „kopanki” (tzn. wydrążone ręcznie w ziemi szyby) z lat 60. XIX wieku. Dwa czynne do dzisiaj szyby to „Franek” i „Janina”, przy czym tylko ten drugi szyb eksploatowany jest w sposób przemysłowy. Oczywiście na terenie muzeum odnajdziemy jeszcze wiele innych skarbów – nam przypadła do gustu starego typu stacja paliw. Jednak wytrawni znawcy znajdą tutaj również maszyny parowe (lokomobile), windy wyciągowe, drewniane szyby, sporo maszyn również napędzanych produktami ropy naftowej.

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce szczyci się również wieloma pamiątkami, nie tylko po Ignacym Łukasiewiczu, ale również przedmiotami związanymi z wydobyciem i przetwórstwem ropy. Odrębną kolekcję stanowi szereg zdjęć i dokumentów z XIX w. i początku XX w. dokumentujące wydobycie i rafinację ropy.

Warto również wspomnieć o okolicznych atrakcjach, zlokalizowanych poza terenem muzeum. Otóż w okolicznych wioskach można znaleźć sporo kiwonów (pomp znanych m.in. z amerykańskich filmów) i kieratów napędowych. Większość czynnych do dnia dzisiejszego.

 

Ciekawe strony internetowe:

http://bobrka.pl/ strona internetowa Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce

https://www.chorkowka.net/ portal informacyjny gminy Chorkówka

http://www.podkarpackie.travel.pl/ Podkarpacki Regionalny Portal Turystyczny

 

Przybliżona lokalizacja GPS:

49°36’58.3″N 21°42’39.7″E

49.616194, 21.711018