Most Dokhtar – antyczne perskie konstrukcje

Na północ od miejscowości Pol-e Dokhtar, nad rzeką Kaszkan znajdują się ruiny przepięknego antycznego mostu. Most „Pol-e Dokhtar”, co w wolnym tłumaczeniu może oznaczać „Most Córki”. Nazwany tak został prawdopodobnie na cześć córki panującego wówczas króla Szapura Pierwszego. Jeśli te domysły są prawdziwe, to most mógł powstać w III w. naszej ery. A to z kolei oznacza, że ma ponad 1600 lat. Imponujące.

Podobnie imponujące są wymiary tego mostu. Długość to ponad 270 m, jezdnia znajdowała się prawdopodobnie ok. 30 m nad poziomem wody rzeki. Pierwotnie składał się z 8 łuków. Długości poszczególnych przęseł wahały się między 16 a 24 m. Do dnia dzisiejszego w dobrym stanie zachował się tylko jeden główny łuk mostu. Jako ciekawostka – pod tym łukiem poprowadzona jest główna droga z intensywnym ruchem drogowym. I antyczne ruiny to wytrzymują.

Ruiny mostu stanowiły w starożytnej Persji część królewskiej drogi Sasanidów, która połączyła perskie stolice Istakhr i Bishapur z miastami w Mezopotamii.

Niesamowite świadectwo kultury i techniki starożytnych.

 

Ciekawe strony internetowe:

http://www.toiran.com  – strona turystyczna z Iranu

http://www.itto.org/  – strona turystyczna z Iranu

http://tourismiran.ir/en/ – strona turystyczna z Iranu

https://irantourismstories.wordpress.com/ – kilka ciekawostek z Iranu

 

Przybliżona lokalizacja GPS:

33°09’35.6″N 47°42’57.1″E

33.159884, 47.715858