Szlakiem Orlich Gniazd – odrestaurowany zamek w Bobolicach

 

Sąsiadująca z Mirowem wioska Bobolice jest miejscem, w którym znajduje się odrestaurowany zamek. Należący do prywatnych właścicieli obiekt został poddany gruntownej modernizacji, co w połączeniu z hotelem i karczmą zlokalizowaną w pobliżu spowodowało, że niewielka wioska Bobolice stała się nie lada atrakcją turystyczną, które obecnie odwiedzają tłumy turystów i wycieczkowiczów (?).

Ja mam przyjemność również pamiętać czasy, gdy ten zamek wyglądał podobnie, jak położone nieopodal ruiny zamku w Mirowie. A historycznie była to warownia doskonale wpisana w otoczenie, wykorzystująca wszystkie lokalizacyjne atuty.

Odbudowa stała się jednak faktem. Wprawdzie do dzisiaj wzbudza kontrowersje, nie mniej mam nadzieję, że zamek w obecnym kształcie zbliża się chociaż do stanu pierwotnego. Chociaż podobno trudno to stwierdzić, ponieważ nie zachowały się chyba żadne historyczne szkice, które by dokumentowały charakter zamku z czasów jego budowy.

Ruiny położone są na stromym wzgórzu, kiedyś nieco na uboczu, obecnie w centrum rekreacyjnym. Podobnie jak inne zamki tego rejonu, zamek w Bobolicach również powstał z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego, jako warownia należąca do średniowiecznego systemu zamków obronnych (tzw. Orlich Gniazd).

A dzisiaj – złośliwi nazywają go kiepską namiastką Disneylandu. Wprawdzie nie można pominąć krytyki i kontrowersji, nie mniej jest to miejsce bardzo ciekawe i na pewno warte odwiedzin.

Warto jednak ostrożnie zwiedzać wnętrza zamku. I nie chodzi o to, że jest tam niebezpiecznie, bo mimo znaków ostrzegawczych o zamieszkałych we wnętrzach duchach, prace budowlane i konserwatorskie zostały przeprowadzone w sposób fachowy. Niebezpieczna jest tylko ochrona zamku. Nadwrażliwa i skora do rękoczynów, o czym mogli przekonać się nasi znajomi. Ale cóż – właścicielami zamku jest rodzina znanego polityka, senatora, a jak wszyscy wiemy, politycy to nacja bardzo bojaźliwa i wymagająca „agresywnej” ochrony. Jednakże – pomimo braku kompetencji przynajmniej części obsługo – miejsce należy koniecznie odwiedzić. Choćby po to, by na własne oczy się przekonać, czy warto było podjąć się próby rekonstrukcji zamkowych ruin.

Jak już wcześniej wspomniałem, obecnie zamek jest własnością prywatną.

 

Ciekawe strony internetowe:

http://www.zamekbobolice.pl/zamek.html   – strona Zamku w Bobolicach

http://www.orlegniazda.pl/                   – strona o pieszym szlaku Orlich Gniazd

https://zamki.res.pl/bobolice.php       – ciekawy opis Zamku w Bobolicach

https://www.jura.info.pl/                        – strona Związku Gmin Jurajskich

 

Przybliżona lokalizacja GPS:

Parking pod zamkiem:

50°36’43.1″N 19°29’21.8″E

50.611960, 19.489400

Zdjęcie satelitarne odrestaurowanego zamku w Bobolicach