Szlakiem Orlich Gniazd – ruiny zamku Mirów

Niewielkie ruiny zamku Mirów – w niewielkiej wiosce o tej samej nazwie.

Są to jedne z najbardziej malowniczych ruin zamkowych położonych na Szlaku Orlich Gniazd.

Dogodny dojazd zarówno od strony Zawiercia, jak i Częstochowy powoduje, że miejsce to potrafi być oblegane przez turystów. Dodatkowo – okoliczne skałki są jednym z ulubionych miejsc młodych adeptów wspinaczki, tak więc w słoneczny weekend może być tu tłoczno jak na Marszałkowskiej. Ale czasami można tutaj również odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku.

Ruiny położone są na wzgórzu, nieco na uboczu, w miejscu starych drewnianych zabudowań. W kolejnym historycznym etapie powstała tutaj kamienna strażnica, która to już w XIV w.  zostały rozbudowana z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego i zostały włączone do średniowiecznego systemu zamków obronnych (tzw. Orlich Gniazd).

Do niedawna można było zwiedzać ruiny na własną rękę, niestety – teraz zostały ogrodzone i można je podziwiać wyłącznie z pewnej odległości. Nie mniej – zdecydowanie warto, zwłaszcza wiosennym świtem lub w słoneczny zimowy dzień, gdy cała okolica przykryta jest warstwą śniegu. Zamek prawdopodobnie zostanie poddany częściowej rekonstrukcji, jak jego brat – bliźniak – czyli zamek w Bobolicach.

Zresztą – będąc w Mirowie grzechem byłoby nie odwiedzić bliźniaczego zamku, który oddalony jest o pół godziny spacerem (zwłaszcza, że spacer odbywać się będzie wśród malowniczych skałek).

A miłośników serii „Pan Samochodzik” zainteresuje pewnie fakt, że niektóre sceny ekranizacji „Praskich tajemnic” kręcone były właśnie tutaj.

Obecnie zamek jest własnością prywatną.

 

Ciekawe strony internetowe:

http://www.zamekbobolice.pl/zamek-mirow.html  – strona Zamku w Mirowie koło Bobolic

http://www.orlegniazda.pl/                   – strona o pieszym szlaku Orlich Gniazd

https://zamki.res.pl/mirow.php            – ciekawy opis Zamku w Mirowie

https://www.jura.info.pl/                        – strona Związku Gmin Jurajskich

 

 

Przybliżona lokalizacja GPS:

Parking pod zamkiem:

50°36’50.4″N 19°28’18.1″E

50.613996, 19.471703

Zdjęcie satelitarne ruin zamku Mirów