Muzeum Ferrari – w krainie „czerwonych potworów”.

Tegoroczny weekend majowy czasowo wypadł wyjątkowo korzystnie. Przy odrobinie zaangażowania można było wygospodarować 10 dni wolnego. Nam się to udało, więc ruszyliśmy na małą wycieczkę po Toskanii. Udało się nam wynająć duży dom – jako, że podróżowaliśmy większą grupą wydawało się to korzystnym rozwiązaniem – nie mniej możliwości jest sporo.

Ale nie o tym mowa.
Nie mniej – jeśli nieco oko przymknąć – na trasie między Polską a Toskanią właśnie można znaleźć sporo atrakcji. I to na tyle różnorakich, że chyba każdy znajdzie coś dla siebie. A że nasza ekipa składała się w przeważającej ilości z osobników męskich – na celownik wybraliśmy obiekt nieco zmotoryzowany. Skierowaliśmy się do Modeny – fanom motoryzacji już nazwa tej miejscowości mówi bardzo dużo, jeszcze więcej – Maranello – mieszcząca słynne zakłady motoryzacyjne. A tym, którzy jeszcze nie wiedzą o czym mowa – przypomnimy nazwę Ferrari.
Istotnie – region ten ma sporo wspólnego z słynną sportową marką samochodów. Rzecz jasna – przeciętny zjadacz chleba chyba nie będzie użytkował bolidów (samochody to jednak w tym przypadku chyba niezbyt dobre określenie) tej marki. Zresztą ich dostępność również jest mocno ograniczona. Jednak fanów marki jest zdecydowanie więcej i dla nich właśnie powstały dwa obiekty – coś w rodzaju muzeum. Pierwszy znajduje się z Modenie – obiekt podzielony został na dwa pawilony – historyczny i nowoczesny. W tym pierwszym, w którym niegdyś mieścił się warsztat Enzo Ferrari, dzisiaj znajduje się mała izba pamięci. Drugi – to nowoczesny pawilon, w którym prezentowane są najsłynniejsze włoskie bolidy wyścigowe, których użytkownikiem, a później również konstruktorem był Enzo Ferrari właśnie. Znaleźć tutaj możemy perełki różnych włoskich marek, z którymi ten słynny sportowiec i konstruktor był związany – tj. m.in. Alfa Romeo, Masserati.
Drugi obiekt znajduje się już w samym Maranello – miasteczku, w którym przede wszystkim znajdują się zakłady Ferrari. Tutejsze muzeum nastawione jest przede wszystkim na prezentację osiągnięć sportowych, zwłaszcza w dziedzinie Formuły 1. Można tutaj podziwiać wszystkie zwycięskie bolidy Ferrari, a także wiele innych wyczynowych konstrukcji wyścigowych tego producenta.
Oczywiście – na miejscu znajduje się również sklepik z pamiątkami, ubraniami i wszelkiego rodzaju bibelotami sygnowanymi znakiem czarnego konia.

 

Ekspozycja samochodów Ferrari w muzeum fabrycznym w Maranello

Ciekawe strony internetowe:

https://musei.ferrari.com/en – Muzeum Ferrari Maranello i Modena

 

 

Przybliżona lokalizacja GPS:

Parking w pobliżu muzeum w Modenie

44°39’07.6″N 10°56’15.4″E

 

Przybliżona lokalizacja GPS:

Parking w pobliżu muzeum w Maranello

44°31’48.3″N 10°51’42.7″E