Ponte Vecchio – znaczy się florencki stary most – Florencja

Ponte Vecchio – stary most, zwany również mostem złotników, to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc we Florencji. Jest również najstarszym mostem zbudowanym na rzece Arno. Obecna konstrukcja powstała w pierwszej połowie XIV w. w miejscu zniszczonego wcześniej mostu o konstrukcji drewnianej. Most, który ma już blisko 700 lat wykonany został z kamienia. Most miał również wiele szczęścia (o ile w stosunku do mostów można o szczęściu mówić) – pod koniec II Wojny Światowej został zaminowany i tylko przez przypadek nie został wysadzony w powietrze. W tym czasie, przez pewien okres, była to jedyna przeprawa przez rzekę Arno w mieście.

Dzisiaj to miejsce przede wszystkim turystyczne. Na moście zlokalizowanych jest wiele sklepów złotniczych oferujących różnorakie precjoza. Pierwotnie na moście zlokalizowane było coś w rodzaju targu, gdzie oferowano przede wszystkim mięso i ryby.

Jest jeszcze pewna legenda, która przyciąga na most przede wszystkim zakochanych. Otóż ta legenda głosi, że jeśli dwoje młodych (a może i nie) – znaczy się Ona i On – przymocują kłódkę do barier na tym słynnym moście, a następnie klucz zostanie rzucony w nurt rzeki Arno (ciekawe co o tym mówią służby miejskie i ekolodzy), to tak przypieczętowana (a może przykłódkowana) miłość będzie trwać wiecznie. Skutkiem tej legendy setki, tysiące par przybyły do Florencji na Ponte Vecchio właśnie, próbując zamknąć swoją miłość. Przypuszczamy, że gdyby nie interwencja miejscowych służb komunalnych, to od ciężaru tego złomu most mógłby sam znaleźć się w nurcie rzeki.

 

Ciekawe strony internetowe:

http://www.firenzeturismo.it/en/ – oficjalna informacja turystyczna miasta Florencja

http://musefirenze.it/en/ – informacje o muzeach Florencji

 

Przybliżona lokalizacja GPS:

43°46’04.8″N 11°15’11.5″E

43.767989, 11.253192