Parowozownia Wolsztyn zimą

Piękny śnieżny dzień, mamy ferie, więc szukamy ciekawego miejsca, które może podobać się dziecku. Nasz Tomek, niespełna dziesięciolatek, od dawna opowiada, że chciałby zobaczyć pociągi, a najchętniej parowozy. Stąd – jako że ferie spędzamy w Lubuskim – wybór pada na Wolsztyn.

Wolsztyn to powiatowe miasto w województwie wielkopolskim, słynące przede wszystkim z kolei żelaznych, a w szczególności z jedynej obecnie czynnej parowozowni, obsługującej linię kolejową Wolsztyn – Poznań, na której składy kolejowe prowadzone są przez prawdziwe, czynne parowozy (a nie jakieś tam składy elektryczne czy spalinowe szynobusy).

Parowozownia Wolsztyn – to zespół obiektów, budynków i urządzeń niezbędnych do funkcjonowania parowozów. Na terenie zabytkowej parowozowni możemy zwiedzać m.in. wachlarzową halę postojowo – remontową, wieżę wodną z urządzeniami do zalewania parowozów wodą, obrotnik lokomotyw czy układ zasilania parowozów w węgiel.

Oczywiście – najciekawszą ekspozycją są parowozy. Do najważniejszych eksponatów wolsztyńskiej parowozowni należy zaliczyć przede wszystkim parowóz Ok1-359 (z 1917 r.), który jest najstarszym w Polsce czynnym parowozem (prawie stuletni staruszek) oraz parowóz  Pm36-2 tzw. „Piękna Helena” (z 1937 r.) – najszybszy polski parowóz prowadzący składy pasażerskie.

Wolsztyńskie muzeum to nie tylko parowozy. To również wiele ciekawych eksponatów kolejowych, wśród których należy wskazać m.in. pług odśnieżny, parowozy specjalne bez palenisk, różnego rodzaju drezyny kolejowe, a także szereg zabytkowych wagonów kolejowych.

Odwiedziny w parowozowni będą niesamowitym przeżyciem dla dzieciaków, które mogą „na żywo” prześledzić cały proces przygotowania parowozu do pracy (wyjazd z hali, przejazd i ustawienie na obrotnicy, przegląd mechaniczny, zasyp węgla, zalewanie wodą, zestawienie ze składem). Możliwe są również przejazdy składem regularnym z Wolsztyna do Poznania lub jednym z uruchamianych okresowo pociągów retro. A taka wyprawa sama w sobie będzie niezapomnianym przeżyciem.

Na koniec, a może właściwie lepiej na sam początek wycieczki, warto odwiedzić również wystawy muzealne, gdzie podziwiać można m.in. modele lokomotyw i innego taboru, a także elementy wyposażenia pojazdów trakcyjnych i obiektów kolejowych.

A jako swoistego rodzaju ciekawostkę można potraktować możliwość noclegu w dawnej noclegowni drużyn parowozowych.

 

Ciekawe strony internetowe:

http://www.parowozowniawolsztyn.pl/ strona internetowa Parowozowni Wolsztyn – jedynej czynnej parowozowni w Polsce

http://tpwp.pl/ Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni

http://turkol.pl/ Turystyka Kolejowa

http://www.wolsztyn.pl/ strona Urzędu Miasta Wolsztyn

 

Przybliżona lokalizacja GPS:

52°06’22.2″N 16°06’48.3″E

52.106162, 16.113425