Boso, ale w ostrogach, czyli Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie

W 2010 r. w Świebodzinie wybudowany został specyficzny pomnik – żelbetowa rzeźba przedstawiająca Chrystusa. Idea realizacji – prawdopodobnie słuszna, w końcu Polska to kraj katolicki i tego typu honorowanie ważnej postaci jest jak najbardziej na miejscu. Tylko to wykonanie. I wcale nie chodzi o wrażenia estetyczne – czy figura się podoba czy nie, to już rzecz gustu, a z gustami się nie dyskutuje. Chodzi o samą faktyczną realizację, gdzie widać typowe polskie podejście – ma być największe, wszyscy mają o tym wiedzieć i mówić. Ale dbałości o szczegóły brak. Wykończenie figury wykonane zostało tak, że wygląda to na najbardziej obskurną przemysłową konstrukcję budowlaną, wszystko jest – delikatnie rzecz ujmując – byle jakie. Oby ktoś wpadł w przyszłości na pomysł, by o posąg i otoczenie po prostu zadbać i wykończyć.

A jest się przecież czym chwalić.

Przecież mamy największego Chrystusa na świecie, nawet słynny posąg w Rio de Janeiro  jest przecież o kilka metrów niższy.

Okiem inżyniera – jest to naprawdę ciekawy projekt, statua o wysokości 33 m, na głowie posągu dodatkowo pozłacana korona o wysokości 3 m, dodatkowo 16 m wysoki cokół, co sumarycznie daje 52 m wysokości  (przy tym brazylijski o łącznej wysokości 38 m z cokołem wydaje się niewielki). Na budowę zużyto ponad 400 ton betonu i innych materiałów.

Tylko te wykończenie …

 

Ciekawe strony internetowe:

http://www.figurachrystusakrola.pl/   – oficjalna strona figury

http://www.swiebodzin.pl/                         – strona powiatu świebodzińskiego

 

Przybliżona lokalizacja GPS:

52°14’10.9″N 15°32’38.2″E

52.236358, 15.543939