Muzeum Wsi Kieleckiej – Skansen – Tokarnia

Park etnograficzny czyli skansen w Tokarni to spory kompleks rekreacyjny położony w atrakcyjnej lokalizacji w pobliżu Kielc, w dolinie rzeki Czarna Nida. Świetne miejsce na weekendową wycieczkę z dzieciakami.

Park podzielony jest na kilka stref tematycznych, która próbują odtworzyć założenia architektoniczne z różnych regionów Kielecczyzny.

Sektor świętokrzyski to prezentacja najbardziej typowych chałup z okolic Kielc, uzupełniony zabudową zagrodową czy sakralną (ciekawe drewniane kapliczki). Dla dzieciaków największą atrakcją będzie pewnie wizyta w młynie, aczkolwiek większość chałup prezentuje ciekawe, historyczne już wyposażenie.

W sektorze miasteczkowym można podziwiać typową zabudowę zarówno mieszkaniową jak i usługową, są tutaj m.in. drewniane spichlerze, stara apteka, stare sklepy, zabudowa gospodarska i przykładowe chałupy.

Jednym z ciekawszych obiektów parku w Tokarni to drewniany dwór z Suchedniowa. Wolnostojąca zabudowa otoczona jest strefą zieleni (a wiosną pięknym kolorowym dywanem z kwiatów). Ale największą atrakcją dworu jest chyba jego wnętrze. Odtworzono je bowiem na typowy układ zabudowy mieszkaniowej średniozamożnej szlachty z XIX w.

Co do zasady – fajne miejsce na wycieczkę z dzieciakami, bywają jednak momenty, kiedy są tutaj tłumy (wycieczki szkolne lub weekend z piękną słoneczną pogodą).

 

Ciekawe strony internetowe:

http://mwk.com.pl/                                – strona internetowa Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni

http://swietokrzyskie.travel/            – informacje o regionie świętokrzyskim

http://atrakcje.powiat.kielce.pl/     – informator turystyczny powiatu kieleckiego

 

Przybliżona lokalizacja GPS:

50°45’46.2″N 20°26’20.8″E

50.762838, 20.439118