Świeradów Zdrój – perła Gór Izerskich

To piękne miasteczko pamiętam jeszcze z czasów studenckich, gdy podróżowaliśmy po Izerach z plecakami. Wtedy było to senne, zapomniane miejsce, gdzie od czasu do czasu można było zobaczyć w parku czy w domu zdrojowym starszych kuracjuszy.

Ze względów rodzinnych – wróciliśmy w to miejsce – i …

I nie poznałem Świeradowa. Może poza starymi zabudowaniami, które wkomponowane są już w tej chwili w nowoczesny układ. Dzisiaj jest to już nowoczesne (i niestety drogie) uzdrowisko, a na dodatek centrum sportów zimowych i rowerowych. Już nie przypomina sennego miasteczka sprzed kilkunastu (a może więcej) lat.

Uzdrowisko słynie z wód mineralnych, imponującego domu zdrojowego (z niesamowitym drewnianym wykończeniem wnętrz i najdłuższą halą spacerową), a także z wyciągu na Stóg Izerski, narciarskich tras zjazdowych, a ostatnio również z Single Track – układu górskich tras rowerowych.

Jest to również fantastyczna baza wypadowa w Góry Izerskie – zarówno dla turystyki pieszej, narciarskiej, jak również ostatnio bardzo modnej – rowerowej.

Wróćmy jednak do miasteczka – centrum sprawia wrażenie miasta zlokalizowanego w parku albo w lesie. Większość terenów wokół ścisłego zdroju ma właśnie taki charakter – drzewa, krzewy, alejki parkowe. Centrum ciągnie się wzdłuż ulicy Zdrojowej, na której znajduje się szereg sklepów, butików, knajpek i innych rozrywek. W ciągu dnia – gwarno. Za to o brzasku – można rozkoszować się spokojem, śpiewem ptaków (jeśli pora roku odpowiednia).

Główną atrakcją jest wspomniany już Dom Zdrojowy – wewnątrz ogromnej, drewnianej hali znajduje się kilka knajpek, restauracja i pijalnie wody mineralnej. Dzięki temu, kuracjusze nie są narażeni na zmienność aury na zewnątrz. Ale Świeradów to nie tylko Dom Zdrojowy – to dziesiątki innych obiektów uzdrowiskowych, hotelowych i SPA. A każdy oferuje nie lada atrakcje. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Wokół Świeradowa warto zobaczyć:

  • – Góry Izerskie
  • – Czerniawa Zdrój
  • – Zamek Czocha
  • – Zamek Frydlant (to już po czeskiej stronie)

Ale te atrakcje postaramy się opisać w innym miejscu.

 

Ciekawostka – Dom Zdrojowy i centrum Świeradowa z lotu ptaka:

 

Świeradów-Zdrój

 

 

Ciekawe strony internetowe:

http://www.swieradowzdroj.com.pl/ – strona informacyjna o Świeradowie Zdroju i okolicach

http://www.swieradow-zdroj.com/ – strona informacyjna o Świeradowie Zdroju i okolicach

http://skisun.pl/ – strona internetowa ośrodka SKI & SUN Świeradów Zdrój

http://singletrack.pl/ – SINGLE TRACK – strona informacyjna o górskich trasach rowerowych w Górach Izerskich

http://www.goryizerskie.pl/ – portal informacyjny o Górach Izerskich

 

Przybliżona lokalizacja GPS:

Dom Zdrojowy:

50°54’21.3″N 15°20’09.0″E

50.905927, 15.335839

Ski & Sun – parking pod wyciągiem

50°54’36.9″N 15°19’12.2″E

50.910258, 15.320047