VW czyli popularny Volskwagen pochodzi z niemieckiego Wolfsburga. Tutaj znajduje się siedziba firmy i główna fabryka. Tutaj również znajduje się ciekawe miejsce związane z tą niemiecką marką samochodów. W Wolfsburgu znajduje się bowiem muzeum tej niemieckiej marki samochodów. A że jest to marka niezwykle leciwa i znamienna w historii światowej motoryzacji, to w muzeum można znaleźć wiele różnych, ciekawych perełek.
Przede wszystkim można tutaj prześledzić pełną ewolucję najważniejszego pojazdu w historii marki – czyli popularnego „Garbusa”. Można tutaj zobaczyć kolejne ewolucje tego samochodu począwszy od końca II wojny światowej do momentu zakończenia jego produkcji w XXI w (chyba w Brazylii). Prezentowane są również tutaj jego prototypy, wersje wojskowe, wersje tuningowane, ale również szereg wariacji nie do końca mających związek z typowym samochodem – od można zobaczyć Garbusa wykonanego z wikliny, z ażurową karoserią z prętów stalowych, amfibię pływającą (a przynajmniej posiadającą śrubę napędową), a nawet wersję będącą koszem balonu (dla każdego coś …).
Ale Volkswagen to nie tylko garbus. To również wersje dostawcze Transporter – począwszy od nieśmiertelnego „Ogórka” (T1), którego poszczególne wersje i warianty również można podziwiać na fabrycznej ekspozycji.
Następną ikoną to Golf – samochód, który do dzisiaj bije rekordy popularności. W muzeum można podziwiać wersje fabryczne, ale również wiele prototypów i wersji nietypowych. Ciekawym egzemplarzem jest Golf wyposażony w ogromne pływaki, który umożliwia poruszanie się nawet po dość mocno wzburzonych akwenach wodnych. Jest tutaj również Golf – Jamnik (wersja z trzema rzędami siedzeń).
Ekspozycja to również szereg samochodów sportowych (wersje wyścigowe i rajdowe VW – biorące udział m.in. w rajdzie Paryż – Dakar) czy specjalnych (tutaj warto zwrócić uwagę przede wszystkim na pojazd autonomiczny nie wymagający kierowcy czy na Touarega z napędem gąsienicowym).
Na ekspozycji nie mogło zabraknąć również (niezbyt może chlubnych) pojazdów wojskowych z czasów II wojny światowej.
A dla laików – świetną formą poznania techniki motoryzacyjnych będą samochody – przekroje. Na bazie VW Golfa I generacji oraz VW Transportera T2 powstały specjalne pojazdy – ekspozycje z przekrojami najważniejszych elementów i podzespołów – dzięki temu można zobaczyć konstrukcję karoserii czy silnika samochodu.
Ekspozycję wieńczy wystawa kilku pojazdów niezwiązanych bezpośrednio z VW, ale mających wielkie znaczenie w historii motoryzacji.
Ciekawe strony internetowe:
http://www.volkswagen-automuseum.de/en.html – Strona fabrycznego muzeum marki VW (Volkswagen)
Przybliżona lokalizacja GPS: