Most Szapuri – antyczne perskie konstrukcje

W Chorramabad, starym irańskim mieście znaleźliśmy pozostałości antycznej konstrukcji mostowej – most Szapuri. Właściwie w tej chwili konstrukcja poddawana została renowacji, czy może nawet odbudowie. Mieszane uczucia, czy tak piękne pozostałości historii powinny zostawać odbudowywane – w końcu w jakimś stopniu tracą swój pierwotny charakter. Z drugiej strony – biorąc pod uwagę niezwykłą historię tego miejsca – należy je zachować dla potomności.

Może jednak od początku. Most Szapuri, zwany również Złamanym Mostem, to konstrukcja powstała w czasie panowania perskiej dynastii Sasanidów, a to oznacza, że most mógł powstać w IV-V w. Czyli konstrukcja jest starsza niż piastowska Polska. Biorąc to pod uwagę, a także gabaryty przeprawy rzecznej – most miał ponad 300 m długości, prawie 11 m wysokości  i wsparty był na 28 łukach. Most stanowił zarówno przeprawę komunikacyjną, jak również pełnił funkcję akweduktu.

Na jednej z irańskich stron znaleźliśmy informację, że po egipskich piramidach kamienny most może być jedną z najstarszych kamiennych budowli świata z czasów starożytnych.

 

Ciekawe strony internetowe:

http://www.toiran.com/ – strona turystyczna z Iranu

http://www.itto.org/  – strona turystyczna z Iranu

http://tourismiran.ir/en/ – strona turystyczna z Iranu

https://irantourismstories.wordpress.com/ – kilka ciekawostek z Iranu

 

 

Przybliżona lokalizacja GPS:

33°28’04.3″N 48°20’19.0″E
33.467847, 48.338616