Największe z Orlich gniazd – zamek w Ogrodzieńcu

 

Niewielka wioska Podzamcze (sama nazwa już coś mówi), położona kilka km za Zawierciem, jest miejscem, gdzie w XIV w rozpoczęto budowę jednego z najciekawszych zamków w Polsce. Dzisiaj wprawdzie pozostały już tylko ruiny, ale za to jakie. Nazwa jest nieco myląca, ponieważ w pobliżu znajduje się miejscowość Ogrodzieniec, w której jednak ruin zamku trudno szukać.

Zamek Ogrodzieniec, bo o nim właśnie mowa, jest największym z zachowanych Orlich Gniazd. Orle Gniazda to średniowieczny system zamków wybudowanych w celu ochrony granicy polskiego królestwa. Historycy przypuszczają, że inicjatorem budowy był król Kazimierz Wielki.

Wracając jednak do samego zamku. Położony jest na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko – Częstochowskiej, na Górze Zamkowej. Częściowo posadowiony jest na skale wapiennej. Zamek początkowo powstał jako rycerski, w stylu gotyckim, później wielokrotnie rozbudowywany stracił nieco (tylko nieco) obronny charakter.

Dzisiaj jest to jedna z największych atrakcji Jury i całego województwa śląskiego. Na zamku organizowanych jest również wiele imprez plenerowych i rekonstrukcji.

Obecny jego stan jest efektem splotu różnych zdarzeń (pożary, najazdy i inne katastrofy), które nawiedzały to miejsce już od XVI w.

Zamek ma także pewną historię filmową, otóż ruiny zamku zostały zaadaptowane m.in. na potrzeby filmu Andrzeja Wajdy p.t. „Zem­sta” (czyli filmowej adaptacji słynnej komedii Alek­san­dra Fredry).

Inna ekranizacja to serial „Janosik”.

A to tylko kilka z przykładów zamkowej kinematografii.

Oczywiście – z zamkiem powiązanych jest sporo legend i baśni, ale to już temat na odrębną historię.

 

Ciekawe strony internetowe:

http://www.zamek-ogrodzieniec.pl/ – strona Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu koło Zawiercia

http://www.orlegniazda.pl/                   – strona o pieszym szlaku Orlich Gniazd

https://zamki.res.pl/ogrodzieniec.php              – ciekawy opis Zamku Ogrodzieniec

https://www.jura.info.pl/                        – strona Związku Gmin Jurajskich

 

Przybliżona lokalizacja GPS:

Parking pod zamkiem:

50°27’12.3″N 19°32’49.8″E

50.453403, 19.547172

Zdjęcie satelitarne Zamku Ogrodzieniec