Zabytkowa Elektrownia Wodna – Gałąźnia Mała

 

Autor, jako inżynier, charakteryzuje się wielkim sentymentem do wszelkich przejawów kultury przemysłowej i technicznej. Podczas podróży zwracam uwagę również (a czasem nawet przede wszystkim) na obiekty techniczne.

W niewielkiej wiosce – Gałąźnia Mała (dla obcokrajowców to prawdziwy „łamacz” językowy) – znajduje się kolejna nie lada gratka dla entuzjastów przemysłu, a przede wszystkim energetyki. Otóż, na małej rzece Słupia, zbudowana została na początku XX w elektrownia wodna.

Ale może od początku.

Pierwsze projekty elektrowni wodnej powstawały już w 1889 r. Pierwszy etap budowy został zrealizowany już w 1914 r. A cały zakład – 10 lat później. W tamtych czasach była to największa i jedna z najnowocześniejszych siłowni wodnych w Europie. I pomimo tego faktu, elektrownia wciąż jest czynna i dostarcza energię elektryczną. Zabudowanych jest tutaj pięć turbin Francisa sprzężonych z turbinami Gotha. Ale to już szczegóły techniczne dla entuzjastów.

Siłownię można zwiedzić. Podczas wycieczki – zaskakujący jest przede wszystkim stan techniczny obiektu i zabudowanych w nim urządzeń. Maszyny wyglądają, jakby dopiero wczoraj został zakończony montaż.

Kapitalne wrażenie sprawiają również rurociągi. Nie małe średnice, a wszystkie – w dalszym ciągu eksploatowane. Warto zwrócić również uwagę na technologię ich wykonania – konstrukcje nitowane !!!

Część zewnętrzna to m.in. zapora ziemna, która została wybudowana na Słupi poniżej ujścia Bytowej. Następnie przez betonowy kanał i metalowe rurociągi woda kierowana jest w kierunku turbin, skąd wraca do Słupi.

Ostatnią atrakcją jest sam budynek pompowni. Z daleka – można odnieść wrażenie, że jest to pałac jakiegoś możnego ziemianina. A to tylko piękna hala fabryczna.

Zdecydowanie warto – takich perełek to ze świecą szukać.

 

Ciekawe strony internetowe:

http://www.energa-hydro.pl/obiekty/zwiedzanie-obiektow-energetycznych/ – strona internetowa operatora elektrowni – ENERGA HYDRO – z informacjami o zwiedzaniu

http://pomorskie.travel/ – informator turystyczny województwa pomorskiego

 

Przybliżona lokalizacja GPS:

54°17’05.9″N 17°18’43.0″E

54.284960, 17.311934