Zimową porą – skansen w Ochli

Mała wioska położona na południe od Zielonej Góry, w której czas się zatrzymał. Zimowa pierzynka, piękna drewniana zabudowa i mamy wrażenie, jakbyśmy przenieśli się do epoki Kmicica. Brakuje tylko sań, koni i Oleńki. Ochla – bo o tej wiosce mowa, to niewielkie osiedle, na terenie którego zlokalizowany został zielonogórski (kiedyś), a właściwie lubuski (obecnie) park etnograficzny. A my mamy go przyjemność zwiedzać, gdy na zewnątrz piękna, ale mroźna pogoda, a całe otoczenie przykryte grubą warstwą (jeszcze czystego) śniegu. Tylko pozazdrościć.

Położony na uboczu skansen zwiedzamy niemalże w samotności. Świetne miejsce na rodzinne spotkanie, spokojny spacer bądź … randkę z nieznajomą.

A tak do rzeczy – muzeum etnograficzne w Ochli to żywe świadectwo kultury i budownictwa kilku zachodnich regionów naszego kraju (chociaż nie zawsze tak było). Zebrano tutaj eksponaty m.in. z Zachodniej Wielkopolski, Wschodnich Łużyc oraz Dolnego Śląska. Wiele zabudowań przeznaczono na ekspozycję strojów, tkanin, lokalnych wnętrz, domowego i rolnego wyposażenia. Na terenie skansenu okresowo odbywają się również festyny i inne imprezy, w tym lokalne winobranie. W końcu jeden z najbardziej okazałych budynków to dom winiarza.

Organizowane są tutaj również warsztaty, umożliwiające poznanie minionej kultury, sztuki, rzemiosła i innych cech wiejskich prezentowanych regionów.

Musimy tutaj również wrócić w innym okresie, by móc się napawać kolorytem lokalnej roślinności.

 

Ciekawe strony internetowe:

http://www.muzeumochla.pl/ – Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli 

 

Przybliżona lokalizacja GPS:

51°53’26.8″N 15°28’39.9″E

51.890789, 15.477742