Orle Gniazda – ruiny zamku Smoleń

 

Niewielkie ruiny zamku w Smoleniu – w niewielkiej wiosce o tej samej nazwie.

Są to jedne z ruin zamkowych położonych na Szlaku Orlich Gniazd. Stosunkowo zaniedbane, przeznaczone raczej dla eksploratorów niż turystów. Może się to w przyszłości zmieni.

Ja pamiętam ten zamek jeszcze z czasów dzieciństwa, wielokrotnie go odwiedzałem, także jako nastolatek. Wiąże się z nim dla mnie wiele ciekawych wspomnień.

Jako ciekawostka – w rejonie zamku można znaleźć nietypowego grzyba – purchawicę olbrzymią – prawdopodobnie największy grzyb występujący w Polsce (i nie tylko). Pewnego lata znalazłem pod zamkiem prawie 30 takich grzybów, gdzie najmniejszy miał wielkość piłki do siatkówki (niestety nie można było cieszyć się takim zbiorem, trudno byłoby go zerwać, zapakować do bagażnika i przetworzyć). Mogę za to powiedzieć, że grzyb na pewno jest przepyszny i życzyć każdemu szczęścia w jego poszukiwaniu.

Wracając jednak do zamku. Dzisiaj jest to jedna baszta i pozostałości murów. Obiekt w średniowieczu musiał posiadać ogromne walory obronne, zlokalizowany na wzgórzu, skąd rozciąga się piękny widok niemalże w każdą stronę (sam zamek widać przy dobrej pogodzie już z kilku km wcześniej).

Zamek powstał prawdopodobnie w XIII lub XIV wieku w miejsce mniejszej warowni. Do czasów dzisiejszych zachowała się przede wszystkim okazała baszta (wysoka na prawie 16 m) oraz mury zamkowe. Niestety – jak już wspomniałem – w chwili obecnej obiekt jest mocno zrujnowany a jego eksploracja odbywa się na własne ryzyko, do czego warto się dobrze przygotować.

A co będzie w przyszłości? Czas pokaże.

 

 

Ciekawe strony internetowe:

http://www.orlegniazda.pl/                   – strona o pieszym szlaku Orlich Gniazd

https://zamki.res.pl/smolen.php          – ciekawy opis Zamku w Smoleniu

https://www.jura.info.pl/                        – strona Związku Gmin Jurajskich

 

 

Przybliżona lokalizacja GPS:

Parking pod zamkiem:

50°26’23.8″N 19°40’31.3″E

50.439940, 19.675361