ALBANIA – KANION RZEKI OSUMI

Albania to dla turystów jeszcze dziki kraj. Zwłaszcza, jeśli szukamy w głębi kraju, pomijając wybrzeże. O „dzikości” może świadczyć m.in. fakt, że mieszkańcy sami nie wiedzą, jakie ich kraj skrywa atrakcje.

Jednym z takich miejsc jest rzeka Osumi (Osum). O niezwykłym miejscu dowiedzieliśmy się z pocztówki, na której było kilka niezwykłych miejsc. Samą rzekę znaleźliśmy dość łatwo, ale dotarcie do najciekawszej części zajęło nam prawie cały dzień.

Było jednak warto – jest to chyba jedno z najciekawszych miejsc do odwiedzenia w Albanii, chociaż brak infrastruktury może wielu turystów zniechęcać. Może i dobrze – z drugiej strony nocleg w namiocie na brzegu rzeki – bajka.

Rzeka Osum / Osumi - Albania. Wycieczka
Rzeka Osum / Osumi – Albania. Wycieczka „wpław”

 

Kanion rzeki Osumi to wyzwanie dla „twardych” turystów. Najpiękniejsze widoki dostępne są od środka. Czeka nas właściwie całodniowy spacer, w związku z czym – miejsce należy zwiedzać jedynie przy bardzo dobrej pogodzie. Słoneczna pogoda gwarantuje również przepiękną, bajkową wręcz scenerię wewnątrz kanionu. Woda jednakowoż potrafi być dość zimna, w sumie to przecież górska rzeka. A jest to o tyle istotne, że zdecydowanie większą część wycieczki odbywa się sunąc wpław. Miejscami wręcz należy pewne odcinki przepłynąć.

Na wycieczkę warto zabrać wygodne obuwie oraz mały pontonik, jeśli potrzebujemy zabrać cenniejsze wyposażenie (np. aparat fotograficzny, bez którego wręcz żal tam zaglądać).

Niesamowite wrażenie robią lokalne wodospady, przejścia pod mostami czy wręcz szczeliny skalne, w których z rzeki robi się bardzo silny, wartki potok.

Niesamowita przygoda.

W kanionie rzeki Osumi / Osum - Albania
W kanionie rzeki Osumi / Osum – Albania

 

Ciekawe strony internetowe:

http://albania.al/ – portal turystyczny z informacjami o Albanii

http://www.visitskrapar.com/home/ – informacje turystyczne okręgu Skrapar

 

Łagodny dostęp do rzeki:

40°27’03.9″N 20°16’13.4″E

40.451071, 20.270396

Zdjęcie satelitarne kanionu: