Czarne śląskie złoto – Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido” – Zabrze

Śląsk – do niedawna kojarzony właściwie wyłącznie z przemysłem ciężkim. Kopalnie, huty – to codzienny krajobraz właściwie wszystkich miast Górnego Śląska. A skoro tak – to może wypadałoby pokazać kilka śląskich ciekawostek technicznych, zwłaszcza, że autor właściwie przecież ze Śląska pochodzi.

Jeden z najciekawszych zabytków technicznych na Śląsku to zabytkowa już kopalnia Guido w Zabrzu (i nic tu nie szkodzi przecież, że autor z Chorzowa przeca …). Kopalnia Guido została założona w XIX w. (1855 r. – robi wrażenie) przez hrabiego Guido Henckel von Donnersmarck’a, stąd też nazwa kopalni.

Kopalnia składa się z kilku części, podzielonych na dwa poziomy podziemne (170 i 320 m) oraz części nadziemnej. A – i jeszcze jedna ciekawostka – przed kopalnią znajduje się na powierzchni niewielka ekspozycja pojazdów górniczych – można zobaczyć lokomotywy, elektrowozy, wagoniki osobowe i urobkowe.

Właściwe zwiedzanie zaczyna się oczywiście od urządzeń powierzchniowych, gdzie możemy zobaczyć szyb, maszynę wyciągową oraz „szole” (znaczy się – windę górniczą). Kolejną atrakcją jest sam zjazd windą do części podziemnej kopalni. Zjazd robi wrażenie (no może z wyjątkiem zawodowych górników) – winda górnicza nie przypomina żadnej z innych znanych konstrukcji windowych.

Podziemia kopalni podzielone są na dwie części. Pierwszy, wyższy poziom – 170 m – to prezentacja historii górnictwa z pokazaniem sposobu pracy ludzi i zwierząt (tak, bowiem do transportu pod ziemią używano koni), w tym ekspozycja dawnych narzędzi.

Niższy poziom – 320 m – to już prawdziwa kopalnia. Tutaj możemy zapoznać się kolejno z wszystkimi aspektami wydobycia węgla – począwszy od kombajnów ścianowych, poprzez urządzenia transportowe po zabezpieczenia chodników przed pracą ścian.

Dla Ślązaków wizyta w kopalni to doskonała lekcja historii, a dla całej reszty (znaczy się po naszemu „goroli”) – możliwość poznania cyklu wydobycia „czarnego złota”.

 

Ciekawe strony internetowe:

https://kopalniaguido.pl/  – strona internetowa –  Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Guido” – w Zabrzu

http://www.zabytkitechniki.pl/ Szlak Zabytków Techniki

http://slaskie.travel/ Śląskie. Pozytywna Energia – Portal turystyczny Województwa Śląskiego.

 

Przybliżona lokalizacja GPS:

Parking przy kopalni

50°17’21.4″N 18°47’32.9″E

50.289290, 18.792468