Częstochowa – Muzeum Zapałek

Jedna z najciekawszych pozycji na Szlaku Zabytków Techniki. Stara, niestety już nieczynna, fabryka zapałek. Na terenie starych hal fabrycznych czas się tutaj zatrzymał. Pozostało prawie całe wyposażenie i to sprawiając, że właśnie została zatrzymana. Na linii znajdują się jeszcze poszczególne materiały i półfabrykaty, niezbędne do produkcji zapałek.

Zakład powstał pod koniec XIX w.  Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na zapałki, zakład szybko się rozwijał, a w międzyczasie Państwo Polskie zorientowało się, że to bardzo dobry, dochodowy biznes, wprowadziło więc monopol na produkcję zapałek.

W 1913 r. ma miejsce w zakładzie pierwszy pożar, który niszczy właściwie wszystkie drewniane zabudowania fabryczne. Z pożarem związana jest pewna ciekawostka – otóż w trakcie został nakręcony film dokumentalny „Pożar zapałczarni w Częstochowie”, który uznany jest za jeden z pierwszych polskich filmów i najstarszy zabytek polskiej kinematografii.

W 1930 r. w fabryce wybuchł kolejny pożar, który doprowadził do znacznej destrukcji zakładu, wymuszając w konsekwencji niejako jego późniejszą modernizację.

W tym miejscu może warto przypomnieć, co to jest zapałka? Pytanie nie bez kozery, bo kilka dni temu takie pytanie padło wśród rodzinnych najmłodszych – i nie każdy potrafił na nie odpowiedzieć. Cóż – technologiczny postęp. Z definicji – zapałki, to krótkie, drewniane (czasami również papierowe) przedmioty, pokryte na „główce” masą umożliwiającą zapalanie, które realizowane jest przez potarcie główki o „draskę” (na pudełku zapałek, taka chropowata powierzchnia).

W przyzakładowym muzeum mieści się kilka ciekawych ekspozycji. Przede wszystkim – „zapałczana rzeźba” – tj. co można ciekawego wybudować z zapałek.

 

Ciekawe strony internetowe:

http://www.zapalki.pl/             – strona muzeum zapałek w Częstochowie

http://www.zabytkitechniki.pl/Poi/Pokaz/1704           – portal „Zabytki Techniki” – info o częstochowskim muzeum

http://slaskie.travel/                   – podróże po Śląsku

http://www.czestochowa.pl/ – strona Urzędu Miasta Częstochowa

 

Przybliżona lokalizacja GPS:

50°48’11.4″N 19°07’21.4″E

50.803176, 19.122604