V3 – tajna broń Hitlera w Międzyzdroju.

 

Międzyzdroje, letnisko położone w pobliżu Świnoujścia, kryje wiele tajemnic.

Jedna z nich jest położona nieopodal wioska Zalesie, gdzie w czasie II Wojny Światowej hitlerowcy prowadzili poligon doświadczalnej broni V3.

Do dnia dzisiejszego w lesie można podziwiać betonowe pozostałości po innowacyjnej, jak na tamte czasy, broni. V3 była to nietypowa broń odwetowa skonstruowana w postaci działa o niezwykle długiej lufie. Naprawdę długiej, ponieważ jej długość przekraczała 125 metrów. Działo ważyło blisko 80 ton a jego obsługa to blisko 160 żołnierzy.

Ta śmiercionośna broń, o ponad 160 km zasięgu,  zaprojektowana została do bombardowania Londynu z francuskiego wybrzeża. Innowacją w porównaniu do tradycyjnych dział, było użycie wielu komór z ładunkami wybuchowymi napędzającymi pocisk. Idea działania – po wystrzeleniu pocisku przy użyciu tradycyjnej komory, pocisk mijał kolejne komory z ładunkami, po ich minięciu następowała detonacja zawartych w nich ładunków co przez wzrost ciśnienia spalin powodowało przyrost prędkości pocisku. W ten sposób pocisk miał rozpędzać się do prędkości niemalże 1500 m/s. Działo miało niezwykle duży zasięg ale bardzo ograniczoną celność. Dlatego budowane miało być do wielokrotnego bombardowania konkretnych celów (V3 – Londyn).

W starym bunkrze w Zalesiu zorganizowane zostało małe muzeum dokumentujące historię tej broni, a spacer po okolicznych lasach – umożliwi jeszcze dzisiaj poznanie wielkości tej broni. Zachowane zostało w niezłym stanie całe fundamentowanie V3 w Zalesiu.

 

Ciekawe strony internetowe:

http://www.bunkierv3.pl/  – strona informacyjna muzeum – przy dawnym poligonie tajnej broni V3

 

 

Przybliżona lokalizacja GPS:

Parking przed kompleksem:

53°54’01.9″N 14°26’14.1″E

53.900518, 14.437251