Zabytkowa Huta Żelaza w Chlewiskach

W niewielkiej wiosce – Chlewiska – znajduje się nie lada gratka dla entuzjastów przemysłu, hutnictwa, techniki i motoryzacji. Otóż, w dawnym zakładzie wielkopiecowym utworzone zostało muzeum, które łączy wszystkie powyższe tematy.

Ale może od początku.

A początków należy szukać w odległej już przeszłości, huta powstała bowiem w 1892 r. Jak na ówczesne czasy był to zakład całkiem spory i całkiem nowoczesny, mimo, że był to ostatni zakład wielkopiecowy w Europie, w którym Wielki Piec opalany był węglem drzewnym, a nie koksem jak to realizowane jest obecnie. Zakład funkcjonował do 1940 r. kiedy podczas zawieruchy wojennej Niemcy zarządzający wówczas zakładem wygasili piec i porzucili hutę.

Po wojnie dopiero pod koniec lat 50-tych utworzone zostało tutaj muzeum techniki. Zachowane w doskonałym stanie technicznym urządzenia pozwoliły na wykonanie ekspozycji w postaci całego zakładu – zwiedzający mają tutaj do dyspozycji Wielki Piec, nagrzewnice rekuperatorowe, wieża załadunkowa z napędem wodnym, dmuchawy czy prażaki rudy.

Dodatkowo – w nieczynnych halach produkcyjnych utworzono całkiem odmienne ekspozycje: pierwsza dotyczy wszelkiego rodzaju przemysłowym obrabiarek (można zapoznać się z historycznymi konstrukcjami tokarek, frezarek, wiertarek, pras i innych urządzeń), druga – ekspozycja motoryzacyjna – wystawy zabytkowych motocykli oraz samochodów produkowanych m.in. przez FSO. Ale ta wystawa wymaga odrębnego opisu.

 

Ciekawe strony internetowe:

http://www.chlewiska.pl/ strona internetowa Urzędu Gminy w Chlewiskach

http://www.chlewiska.mtip.pl/ strona internetowa Muzeum Techniki i Przemysłu w Warszawie, oddział w Chlewiskach

 

Przybliżona lokalizacja GPS:

51°14’08.5″N 20°45’25.2″E

51.235701, 20.756991