Zamek Frydlant

Spędzając czas w okolicach Gór Izerskich (i / lub Świeradowa Zdroju) warto poświęcić jedno popołudnie na krótki wypad na czeską stronę (niespełna 30 km w jedną stronę) i odwiedzić niewielkie miasteczko Frydlant, gdzie na wzgórzu, otoczonym z trzech stron rzeką Witka, wybudowany został w XIII w bajkowy zamek. Jest to jeden z największych zamków w całych Czechach, wybudowany został jako zamek gotycki, ale później przebudowany i dzisiaj właściwie stanowi ciekawą konwersję gotyckiego zamku z renesansowym pałacem.

Jako ciekawostkę warto również wspomnieć, że jest to pierwszy zamek w środkowej Europie, który został udostępniony turystom do zwiedzania w formie muzeum, a miało to miejsce już w roku 1800. Znaczy się – jako muzeum obiekt udostępniany jest już od ponad 200 lat.

Obecnie od zwiedzania udostępniono dziedziniec zamkowy oraz szereg pomieszczeń (w tym m.in.:  salę rycerską, kaplicę zamkową oraz szereg pomieszczeń prywatnych (pokoje gościnne, łazienki, pokoje dziecinne, jadalnie, kuchnię). Udostępnionych pomieszczeń jest kilkadziesiąt. Zaskakuje również bardzo dobry stan obiektu oraz zachowane kompletne wyposażenie (zamek sprawia wrażenie, jakby w całej swojej historii nigdy nie został naruszony żadną zawieruchą wojenną czy działaniami politycznymi).

Warto również zwiedzić zbrojownię – z ekspozycją historycznej broni.

 

Ciekawe strony internetowe:

https://www.zamek-frydlant.cz/ – strona informacyjna Zamku Frydlant

http://www.czecot.pl/ – portal turystyczny Republiki Czeskiej

 

Przybliżona lokalizacja GPS:

50°54’56.3″N 15°05’07.6″E

50.915640, 15.085446