Muzeum Przyrody i Techniki – Starachowice

Starachowice to miasto nieoderwalnie związane z przemysłem ciężkim. Historycznie, początkowo pojawiały się tutaj zakłady górnicze i kopalnie rud żelaza, czego konsekwencją później były również pierwsze zakłady produkujące żelazo, by w XX wieku stać się również centrum przemysłu maszynowego oraz motoryzacyjnego (stąd przecież pochodzą nasze słynne „Stary”).

Pierwszy wielki piec powstał na tych terenach już pod koniec XVIII w. W pierwszej połowie XIX w. istniejący zakład metalurgiczny trafił pod kuratelę Stanisława Staszica, co zaowocowało dalszym rozwojem przemysłu w regionie. Pod koniec XIX w. uruchomiono nowoczesny Wielki Piec do produkcji wysokiej jakości surówki żelaza, który pracował aż do 1968 r. I właśnie ten wygaszony piec, wraz z kompletną infrastrukturą stanowi trzon utworzonego w tym miejscu muzeum. Wszystkie urządzenia zostały odtworzone, wyremontowane i obecnie są udostępnione do zwiedzania, umożliwiając zapoznanie się z technologią, która właściwie z niewielkimi zmianami stosowana jest w Polsce i na świecie do dziś (np. w Hucie Sendzimira w Krakowie).

Perełką w zakładzie jest układ potężnych dmuchaw tłokowych powietrza zbudowanych w oparciu o maszyny parowe (wówczas chyba największe na świecie).

Dla najmłodszych niewątpliwie największą atrakcją będą zachowane lokomotywy i wagony z dawnej obsługi zakładu.

Dawny zakład metalurgiczny w Starachowicach to nie tylko wielki piec. To szereg innych urządzeń i obiektów technicznych, kilka wystaw tematycznych dotyczących górnictwa rud i hutnictwa żelaza w całej historii nowożytnej, a także wystawa paleontologiczna.

Osobnym działem muzeum jest skromna wystawa wyrobów starachowickiej Fabryki Samochodów Ciężarowych STAR. W kolekcji znajdują się właściwie wszystkie najważniejsze produkty fabryki, w tym m.in. dakarowy STAR 266 czy replika polskiego „papa mobile” – Stara 660 obsługującego pielgrzymkę papieża Jana Pawła II w 1979 r.

 

Ciekawe strony internetowe:

http://www.ekomuzeum.pl/ – Strona internetowa Muzeum Przyrody i Techniki – Starachowice

http://www.starachowice.eu/ – strona Urzędu Miasta w Starachowicach

http://swietokrzyskie.org.pl/ – serwis dla turystów

 

Przybliżona lokalizacja GPS:

51°02’58.3″N 21°04’05.9″E

51.049540, 21.068306