Ptasi Azyl pod Kielcami

W niewielkiej odległości od Kielc znajduje się miejsce niezwykłe. Miejsce, gdzie żyją ludzie, dla których pasja łączy się z umiejętnością udzielania pomocy.

W niewielkiej wiosce, Ostrowem zwanej, mieszkają bowiem, przygarnięci przez ludzi dobrej woli, pierzaści (i nie tylko) mieszkańcy. Udało nam się odwiedzić „Ptasi Azyl” – ośrodek prowadzony przez pana Janusza Wróblewskiego, który był również naszym przewodnikiem.

Pensjonariuszami ośrodka są przede wszystkim ptaki, które z różnych względów nie mają możliwości samodzielnej egzystencji i wymagają „ludzkiej” pomocy. Podczas naszej wizyty najwięcej widzieliśmy gołębi i bocianów, nie mniej znajdują się również m.in. kruki, dzięcioły, jerzyki i wiele innych. Część z nich żyje na wolnych wybiegach, część – w specjalnie przygotowanych wolierach.

Poza ptakami – w schronisku mieszkają również inni pensjonariusze – sarenka, jerze, wiewiórki.

Pomimo, że jest to ośrodek prywatny, jego opiekun chętnie udostępnia go zwiedzającym. Jest to świetne miejsce także dla dzieci. Pomijając zlokalizowany w lesie plac zabaw, dzieciaki mają możliwość pierwszego kontaktu z „dziką przyrodą”. Nasz Piotruś od razu zaprzyjaźnił się z młodą sarenką, która (dosłownie) z ręki mu jadła a następnie, niemalże jak pies, chodziła za nim krok w krok.

Świetne miejsce na krótki, weekendowy wypad z dzieciakami.

Warto również wspomóc pasjonatów i ich pensjonariuszy – szczegóły na stronie internetowej fundacji.

 

Ciekawe strony internetowe:

http://ptasiazyl.pl/ – Strona „Ptasiego Azylu” – Ośrodka Pomocy Dzikim Zwierzętom – Ostrów

 

Przybliżona lokalizacja GPS:

50°45’02.2″N 20°32’40.9″E

50.750605, 20.544696