Zemsta Fredry, czyli wizyta na zamku rycerskim Kamieniec w Odrzykoniu

Kamieniec w Odrzykoniu – te nazwy pewnie nie każdemu coś mówią. Ale „Zemsta” Aleksandra Fredry to sztuka znana chyba każdemu. I właśnie nasz słynny komediopisarz został w pewnym okresie dziejów, właścicielem zrujnowanego zamczyska. A jego słynna „Zemsta” oparta została w pewnej części na prawdziwych wydarzeniach z tego zamczyska właśnie. To właśnie tutaj, w XVII stuleciu zwaśnione rodziny Firlejów i Skotnickich toczyli zacięty spór, podobno o mur graniczny, który szczęśliwie (chyba) zakończony został ślubem ich dzieci.

Dzisiaj zamek to malownicze ruiny położone na niezbyt wysokim wzniesieniu. Stara gotycka budowla została podzielona na dwie części.

Pierwsza, patrząc od wejścia głównego, kryje większość atrakcji – zobaczyć można małe muzeum oraz pracownię ceramiki. A przy ładnej pogodzie można poczuć się jak prawdziwy rycerz i spróbować rycerskiego rzemiosła – dostępne jest wiele akcesoriów, można również spróbować swoich sił m.in. w strzelaniu z łuku.

Druga część zamku – niestety nie jest udostępniona do zwiedzania.

Przed zamkiem możemy jeszcze podziwiać pomnik Tadeusza Kościuszki, ufundowany przez mieszkańców wsi Odrzykoń, w setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej.

 

Ciekawe strony internetowe:

http://zamekkamieniec.iq.pl/ – strona Zamku Kamieniec w Odrzykoniu

https://zamki.res.pl/odrzykon.php – ciekawy opis zamku

 

Przybliżona lokalizacja GPS:

Parking pod zamkiem:

49°44’27.8″N 21°47’05.1″E

49.741041, 21.784754