Warszawa Główna – Dworzec muzeum

Centrum Warszawy. Pobliże Hotelu Sobieski.

Za torami, wśród starej przemysłowej zabudowy, nieśmiało w cieniu nowoczesnych wysokościowców pozostaje stary warszawski dworzec – Warszawa Główna. Niegdyś – serce komunikacyjne stolicy, dzisiaj – parking dla zabytkowych parowozów i innego taboru. I wprawdzie nie jest to może zbyt okazała budowla, nie mniej wpisała się w znaczący sposób w historię stolicy.

Miejsce przede wszystkim dla dzieci i młodzieży oraz dla entuzjastów wszelkiego rodzaju aspektów kolejowych.

Muzeum dzieli się na dwie części – pierwsza to ekspozycje w starych zabudowaniach dworcowych. Znajdziemy tutaj makiety kolejowe, modele parowozów, pociągów i taboru. Zgromadzono tutaj również wiele innych eksponatów – m.in. umundurowanie i wyposażenie polskich kolejarzy z różnych epok. Fantastyczna jest również ekspozycja starych fotografii o tematyce kolejowej, m.in. czasy odbudowy i rozbudowy tunelu kolejowego średnicowego w Warszawie.

Druga część muzeum – to największa gratka. Na torach, wzdłuż starych peronów, zgromadzono szereg wycofanych z użytków lokomotyw (najwięcej jest parowozów, niektóre pięknie odrestaurowane, ale również znaleźć można stare lokomotywy dieslowskie – wrażenie robią również same silniki napędowe, jak i elektrowozy).

Najciekawsze warszawskie eksponaty to pociąg pancerny, salonka Bieruta i potężny wirnikowy pług odśnieżny.

Warto się pospieszyć. PKP wspólnie z miastem Warszawą przecież chcą zagospodarować tereny wzdłuż linii Warszawa Zachodnia – Warszawa Centralna. Kto wie, może dni starego dworca są już policzone?

 

Ciekawe strony internetowe:

http://www.stacjamuzeum.pl/pl – strona internetowa Muzeum Kolei na Dworcu Głównym w Warszawie

http://www.museo.pl/content/view/96/51/ – Muzeum Kolejnictwa w serwisie Museo

http://warszawazwiedzanie.pl/ – informator turystyczny o Warszawie

 

Przybliżona lokalizacja GPS:

52°13’34.4″N 20°59’09.4″E

52.226223, 20.985955