Zapora na jeziorze Czerniańskim czyli początek Wisły

Pod koniec lat 60-tych XX wieku w miejscu połączenia dwóch potoków stanowiących początek rzeki Wisły (chodzi rzecz jasna o Białą i Czarną Wisełkę) rozpoczęto budowę zbiornika zaporowego i zapory spiętrzającej wody górskich potoków. W ten sposób powstało sztuczne jezioro Czerniańskie, które już na dobre wpisało się w malownicze okolice Wisły Czarne. Zapora pełni przede wszystkim dwie funkcje – jest zabezpieczeniem leżącego poniżej miasta Wisła i Ustroń przed powodzią oraz zapewnia wodę pitną mieszkańcom okolic i odwiedzających te rejony turystom i wczasowiczom.

Warto również wybrać się na wycieczkę dookoła jeziora. Jest to dystans ok. 5 km i z przerwami spacer zajmie ok. 2 godz. A wycieczka pozwoli nam na poznanie okolic jeziora i spojrzenie na nie z różnych perspektyw. Zapora jest otwarta dla ruchu pieszego (i lokalnego samochodowego) więc pętle można zamknąć. Najciekawiej prezentuje się o świcie. Warto również zajrzeć wieczorem, zapora bowiem jest ładnie oświetlona.

Najładniejszy widok na jezioro rozpościera się z tarasu Rezydencji Prezydenta RP, która góruje nad wodami jeziora. Wymaga jednak spaceru w górę do rezydencji.

W jeziorze, które pełni funkcję rezerwuaru wody pitnej, niewolno się jednak kąpać.

 

 

Ciekawe strony internetowe:

http://www.wisla.pl/                                                – portal informacyjny miasta Wisła

http://www.slaskie.pl/                                             – portal informacyjny województwa śląskiego

 

Przybliżona lokalizacja GPS – zapora:

49°36’56.1″N 18°55’17.4″E

49.615570, 18.921511