Górski Zameczek? Czyli górska rezydencja Prezydentów Rzeczypospolitej.

Na zboczu góry, nad jeziorem Czerniańskim, w sąsiedztwie Wisły Czarne, przy drodze łączącej jezioro z przełęczą Kubalonka, znajduje się okazała rezydencja. Kiedyś miejsce z „bardzo” ograniczonym dostępem, dzisiaj jest to jedna z atrakcji Wisły.

Lokalizacja rezydencji – super. Z pięknymi widokami na jezioro i na Wisłę Czarne. Świetne miejsce na odpoczynek, zwłaszcza, jeśli nie ma tu dostępu osób postronnych. Stąd nic dziwnego, że to miejsce w pierwszej połowie XX w. zostało wybrane na rezydencję Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Rezydencja wypoczynkowa została podarowana na prezydencką siedzibę przez Ślązaków. Wówczas prezydentem był Ignacy Mościcki, a dar miał być symbolem jedności Śląska z macierzą.

Dzisiaj rezydencja składa się z dwóch części – zamku górnego (właściwej rezydencji Prezydenta) oraz zamku dolnego, w którym znajduje się hotel, restauracja i taras. Turysta raczej nie zainteresuje się hotelem i restauracją, chociaż kawę serwują naprawdę dobrą, ale taras przykuje uwagę. A właściwie przepiękne widoki na jezioro Czerniańskie i okoliczne góry.

Obecnie rezydencja jest łatwo dostępna dzięki otwartej drodze, która jest skrótem i pozwala na szybki wyjazd z Wisły Czarne przez przełęcz Kubalonkę w kierunku Istebnej oraz Koniakowa.

Niestety – zwiedzanie jest ograniczone, wymaga wcześniejszej rezerwacji, która i tak nie daje gwarancji wizyty. Bądź co bądź Prezydent ma swoje przywileje.

Obecnie rezydencja ma status Narodowego Zespołu Zabytkowego.

 

Ciekawe strony internetowe:

http://www.zamekwisla.pl/                    – oficjalna strona Rezydencji Prezydenta RP

http://www.prezydent.pl/kancelaria/rezydencje-kprp/wisla

                                                                          – informacja o Rezydencji ze strony Prezydenta RP

http://www.wisla.pl/                                  – portal informacyjny miasta Wisła

http://www.slaskie.pl/                               – portal informacyjny województwa śląskiego

 

Przybliżona lokalizacja GPS – parking przy rezydencji:

49°36’44.0″N 18°55’22.5″E

49.612216, 18.922912