Zabytkowe stodoły w Żarkach

Niewielka miejscowość Żarki to dawne pożydowskie miasteczko.

Znane przede wszystkim z organizowanych tutaj targów rolnych (i nie tylko).

Jest to miasteczko z długą historią w zakresie handlu, która rozpoczyna się już w XVI w. i właściwie w sposób nieprzerwany trwa do dzisiaj. Obecnie pohandlować można sobie w środy i soboty, zwłaszcza wariant weekendowy sprowadza do Żarek handlarzy z bliższych i dalszych okolic.

Ale nie o handlowaniu tutaj pisać będziemy.

Najciekawsze bowiem jest samo miejsce. Otóż obecnie targ organizowany jest na placu, gdzie znajduje się kilkadziesiąt starych, zabytkowych stodół. Są to stodoły murowane, pokryte dachówką, które powstały w miejscu jeszcze starszych, drewnianych.

Skąd taka kumulacja zabudowy magazynowej? Otóż wraz z rozwojem miasteczka, którego centrum, na modłę żydowską, zostało zabudowane w bardzo ciasny sposób. Stąd brak było możliwości budowy stodół i magazynów w obejściu istniejącej zabudowy, a z kolei z rozwojem miasta i targowiska pojawiało się zapotrzebowanie na taką zabudowę.

I tak na przełomie XIX i XX wieku pojawiły się murowane stodoły w Żarkach, które do dzisiaj (przynajmniej część) są wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem.

W dniach nie targowych jest to bardzo spokojne miejsce i wtedy najlepiej je chyba odwiedzić. Stodoły prezentują się super podczas zachodu słońca i w zimowej krasie …

A w dni targowe – atrakcji jest tu znacznie więcej, ale wtedy ciężko cokolwiek zobaczyć …

I taka ciekawostka – podobno jest to najdłużej funkcjonujący bazar na ziemiach polskich – start działalności „bazarowej” w Żarkach datowany jest na 1556 rok.

Ciekawe strony internetowe:

https://www.umigzarki.pl/              – strona miasta i gminy Żarki

https://www.umigzarki.pl/kategorie/zareckie_jarmarki       

                                                                       – o bazarku na stronie gminy Żarki

http://www.slaskie.pl/                       – portal informacyjny województwa śląskiego

https://slaskie.travel/                        – śląski portal turystyczny

 

Przybliżona lokalizacja GPS:

50°37’31.2″N 19°22’10.8″E

50.625338, 19.369675