Ośrodek Tradycji Garncarstwa w Chałupkach

Muzeum Garncarstwa (oficjalnie zwane Ośrodkiem Tradycji Garncarstwa) w Chałupkach jest unikatową placówką – najprawdopodobniej jest to jedyny obiekt prezentujący technikę i wyroby tradycyjnego użytkowego i zdobionego garncarstwa – niemalże już zapomnianego rzemiosła.

Muzeum mieści się w niewielkiej wiosce, w Chałupkach pod Kielcami – w wiosce, która jeszcze w pierwszej połowie XX w. słynęła z wyrobów z gliny, działało tutaj ok. 70 garncarzy, w tym kilku artystów. Ekspozycja podzielona jest na dwie części. Pierwsza – to pozostałości warsztatu garncarskiego z pełnym wyposażeniem oraz dwoma piecami do wypalania wyrobów. Druga – to wystawa najciekawszych wyrobów ceramicznych autorstwa kilku dawnych mistrzów oraz kilku obecnie działających rzemieślników.

Ośrodek powstał w garncarni jednego z lokalnych ludowych rzemieślników – w miejscu pracy rodziny Głuszków. Przewodnikiem i kustoszem muzeum jest syn ostatnich rzemieślników.

Podczas wizyty organoleptycznie można poznać tajniki produkcji fantastycznych naczyń, począwszy od wydobycia gliny, poprzez jej urabianie i formowanie, przez wypalanie w odpowiednich piecach, na przygotowaniu barwników i zdobieniu naczyń kończąc.

Miejsce warto odwiedzić przede wszystkim latem, w ostatnią niedzielę lipca, kiedy organizowany jest folklorystyczny festyn „Chałupkowe Garcynki”.

 

Ciekawe strony internetowe:

http://www.morawica.pl/ – strona internetowa gminy Morawica

http://www.morawica.pl/otg.html – informacje o Ośrodek Tradycji Garncarstwa w Chałupkach

http://swietokrzyskie.travel/ – informacje o regionie świętokrzyskim

http://atrakcje.powiat.kielce.pl/ – informator turystyczny powiatu kieleckiego

 

Przybliżona lokalizacja GPS:

50°42’17.0″N 20°36’27.6″E

50.704727, 20.607660