Parowozownia Skierniewice

Do Skierniewic trafiliśmy przy okazji corocznego  Skierniewickiego Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw, które połączyliśmy ze spotkaniem z naszymi warszawskimi przyjaciółmi.

Zbierając informację o Skierniewicach i okolicznych atrakcjach, w przewodniku po polskich zabytkach techniki, znaleźliśmy wzmiankę o starej skierniewickiej parowozowni i węźle kolejowym. W przewodniku znaleźliśmy informację, że parowozownia jest jedynym prywatnym obiektem tego typu w kraju, a udostępniana do zwiedzania jest raczej okazjonalnie. A jedną z corocznych okazji, podczas których otwierane są podwoje starego obiektu kolejowego jest właśnie Święto Kwiatów. Biorąc to wszystko pod uwagę, a także fakt, że autor tego tekstu ma ogromny sentyment do wszystkiego, co z koleją związane, a zwłaszcza do parowozów, wrześniową niedzielę poświęciliśmy na wypad do Skierniewic właśnie.

Parowozownia Skierniewice jest obiektem przeznaczonym raczej dla entuzjastów. Niestety – stan techniczny obiektu jest kiepski, podobnie jak większości eksponatów. Co nie zmienia postaci rzeczy, że jest to miejsce warte odwiedzin. Obiekt powstał w II poł. XIX w. Bazą jest hala w układzie wachlarzowym, do której parowozy / wagony mają dostęp dzięki zamontowanej przed halą obrotnicy. Parowozownia dostosowana była do obsługi składów towarowych i osobowych.

Poza halą parowozowni wachlarzowej dostępne do zwiedzania są również inne obiekty. W jednym z budynków technicznych prezentowana jest wystawa systemów sterowania ruchem kolejowym, gdzie prezentowana jest metodologia pracy dyżurnego ruchu w różnych systemach sterowania ruchem kolejowym.

Z parowozów największą gratkę stanowi chyba parowóz polskiej produkcji, typ Ty51-1 – największy i najcięższy polski parowóz w historii, wyprodukowany przez zakłady Cegielskiego w Poznaniu. Ciekawostką jest również jedyny egzemplarz parowozu szerokotorowego, pochodzący z Żurawicy pod Przemyślem to Ty23-273.

Warto również wspomnieć o niewielkiej elektrycznej lokomotywie manewrowej AEG 4184 – wprawdzie niepozorna, ale niedawno przeszła kapitalny remont i prezentuje się wcale okazale, dodatkową atrakcją dla dzieciaków będzie możliwość wejścia na stanowisko maszynisty.

W zbiorach znajduje się również kilka wąskotorowych parowozów manewrowych, pochodzących głównie z przemysłu cukierniczego.

Jak już wspomnieliśmy, parowozownia otwarta jest okazjonalnie, tylko podczas dni otwartych, o których informacji należy szukać na stronie Stowarzyszenia. Ekspozycja udostępniana jest chętnym do zwiedzania nieodpłatnie, a zajmują się nią prawdziwi pasjonaci, w tym wiele osób z ogromną wiedzą i doświadczeniem nabytym podczas wieloletniej pracy na kolei. Już dla spotkania tych entuzjastów warto odwiedzić parowozownię w Skierniewicach.

A z czasem, kto wie – może uda się przywrócić blask temu miejscu i będzie dostępne w pełnej krasie, bez ograniczeń czasowych.

 

 

Ciekawe strony internetowe:

http://www.psmk.org.pl/– strona internetowa Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei

http://swietokwiatow.pl/  – Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw

http://www.skierniewice.eu/ – strona Urzędu Miasta Skierniewice

http://www.skierniewickie.pl/ – informator o regionie Skierniewic

 

Przybliżona lokalizacja GPS:

51°57’59.5″N 20°08’37.8″E

51.966516, 20.143841