MRU czyli Międzyrzecki Rejon Umocniony

MRU wcale nie musi oznaczać odgłosów naszego kudłatego ulubieńca. Okazuje się,  że w pobliżu polsko – niemieckiej granicy, w rejonie miasteczka Międzyrzecz znajduje się poniemiecki kompleks fortyfikacji / bunkrów obronnych.

Zgodnie z zasłyszanymi informacjami, po zakończeniu I wojny światowej, Niemcy obawiając się zagrożenia ze wschodu, zaczęli budować na ogromną skalę kompleksy umocnień wzdłuż polsko – niemieckiej granicy. Jako ciekawostkę warto zwrócić uwagę na fakt, że Niemcy, którzy w tym okresie posiadali armię na poziomie ok. 100 tyś. żołnierzy, obawiali się nie Rosjan, ale przede wszystkim Wojska Polskiego, które na początku lat 20-tych XX stulecia liczebnością przekraczało milion żołnierzy. Takie były założenia budowy tego kompleksu.

W Pniewie znajduje się raptem kilka udostępnionych do zwiedzania obiektów. Udostępniona do zwiedzania jest całkiem spora przestrzeń nadziemnych bunkrów i podziemnych konstrukcji pomocniczych. Na zwiedzanie – w zależności od wariantu – należy przeznaczyć od 2 do nawet kilkunastu godzin jednorazowo. Dla miłośników militariów – nie lada gratka.

A co nad ziemią? No w sumie to po prawdzie – niewiele. Właściwie widoczny jest pas betonowych utrudnień przeciwczołgowych – tzw. „Zęby Smoka” a także kilka pojedynczych kopuł bunkrów (o ile obserwator wie, gdzie ich szukać).

Gratka znajduje się dopiero poniżej gruntu.

Kompleks to niezliczona ilość potężnych bunkrów obronnych, połączonych szeregiem tuneli z dość odległym światem po zachodniej stronie. Kręgosłupem całego międzyrzeckiego założenia jest tunel kolejowy o długości kilkunastu km, z szeregiem dworców kolejowych. Łączna długość znanych obecnie tuneli to co najmniej 35 km. Od każdego dworca prowadzą tunele w kierunku właściwych bunkrów, z których najpotężniejsze tzw. Panzerwerk, wyposażone były w śmiercionośną broń dalekiego zasięgu. Były to przede wszystkim moździerze i miotacze ognia. Zaskakujący był zasięg broni artyleryjskiej – nawet 20 km.

Pod koniec wojny – w podziemnym kompleksie zlokalizowano fabryki przemysłu zbrojeniowego i maszynowego, a nawet odlewnie metali.

Odrębną atrakcją jest podziemny rezerwat nietoperzy, nawet prawnie chroniony. Nie mniej – by zobaczyć nietoperza, zwłaszcza o nieodpowiedniej porze roku, należy uzbroić się w cierpliwość.

 

 

Ciekawe strony internetowe:

https://bunkry.pl/          – strona internetowa MRU w Pniewie koło Międzyrzecza (Grupa warowna „Scharnhorst”)

http://bunkry24.pl/       – strona internetowa MRU tzw. Pętli Boryszyńskiej

 

Przybliżona lokalizacja GPS:

52°22’19.1″N 15°30’25.0″E

52.371972, 15.506940

Komentarze