Szlakiem Orlich Gniazd – ruiny zamku Olsztyn

Pozostałości zamku Olsztyn to imponujące ruiny położone w niewielkiej odległości od Częstochowy. Ruiny położone są na wzgórzu, w miejscu starego drewnianego grodu. Pierwsze założenia zamkowe datowane są na XIV w. Później zostały rozbudowane z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego i zostały włączone do średniowiecznego systemu zamków obronnych (tzw. Orlich Gniazd).

Do dziś zachowało się w sumie niewiele z zabudowań średniowiecznych, nie mniej jest tutaj całkiem sporo do zwiedzania. Zachowały się bowiem zarówno mury, jak również dwie wieże: okrągła (tzw. stołp) oraz kwadratowa.

Zamek Olsztyn jest typową gotycką budowli warowną, która zlokalizowana została na istniejących skałkach wapiennych, stanowiących w części jej konstrukcję, a także w znacznym stopniu budulec.

Miejsce to słynne było z odbywających się tutaj międzynarodowych pokazów laserów i sztucznych ogni. Niestety, po częściowym zawaleniu się fragmentu murów zamkowych, co było podobno spowodowane odbywającymi się tutaj imprezami, konserwator zabytków wydał zakaz organizacji  tego typu imprez. Szkoda. Ale jak wiadomi z urzędnikiem się nie dyskutuje.

Dzisiaj jest to jedna z największych atrakcji tej części Jury i regionu Częstochowy.

 

Ciekawe strony internetowe:

http://www.zamekolsztyn.pl/                – strona Zamku Olsztyn koło Częstochowy

http://www.orlegniazda.pl/                   – strona o pieszym szlaku Orlich Gniazd

https://zamki.res.pl/olsztyn.php          – ciekawy opis Zamku Olsztyn

https://www.jura.info.pl/                        – strona Związku Gmin Jurajskich

 

Przybliżona lokalizacja GPS:

Parking pod zamkiem:

50°45’02.2″N 19°16’12.5″E

50.750615, 19.270148

Zdjęcie satelitarne ruin zamku Olsztyn