Drewniane schronisko na Stożku Wielkim – Wisła

 

W dawnych czasach, gdy turystyka górska w Polsce była w pełnym rozkwicie, każdy sezon rozpoczynaliśmy przebieżką od Poniwca, poprzez Czantorię, Soszów i docieraliśmy na Stożek.

Stożek Wielki to szczyt graniczny w paśmie Czantorii Wielkiej zlokalizowany nad Wisłą (miejscowością) po stronie polskiej. Ze szczytu Stożka można podziwiać niezapomniane widoki. Najładniejsze rozciągają się od strony Wisły. Ponad doliną Wisły podziwiać można grzbiet Pasma Wiślańskiego. Przy dobrej pogodzie zobaczyć w oddali można najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego – Skrzyczne, najwyższy szczyt całych Beskidów – Baranią Górę, a także (podobno, ja niestety nie widziałem) widoczne bywają również Tatry.

A schronisko na Stożku, to przepiękny drewniany budynek z 1922 r., co powoduje, że jest chyba już najstarszym czynnym schroniskiem górskim w Polsce.

Dogodne położenie schroniska zapewnia świetną komunikację. Wyznakowanych jest wiele szlaków pieszych a ze schroniska dotrzeć można na Czantorię i Soszów w kierunku północnym, na przełęcz Kubalonkę w kierunku południowo – wschodnim, a także różnymi drogami do Wisły. Są również wyznakowane ścieżki od strony czeskiej – dotrzeć można m.in. do Nydku czy Jabłonkowa.

Latem poza turystyką pieszą – można również w okolicach schroniska uprawiać turystykę rowerową, w tym także zjazdową (downhill), a zimą – miejsce zamienia się w ośrodek narciarski.

To znaczy, że dla każdego coś miłego.

 

Ciekawe strony internetowe:

http://www.stozek.com.pl/                     – strona schroniska PTTK na Stożku Wielkim

http://www.stozekwisla.pl/                   – strona Ośrodka Narciarskiego Stożek w Wiśle

http://www.wisla.pl/                                 – portal informacyjny miasta Wisła

http://www.slaskie.pl/                              – portal informacyjny województwa śląskiego

 

Przybliżona lokalizacja GPS:

49°36’14.8″N 18°49’23.7″E

49.604101, 18.823250