Czantoria Wielka – Ustroń – wyciąg krzesełkowy

 

Czantoria Wielka to jeden z najpopularniejszych szczytów w Beskidzie Śląskim. Jego popularność wynika z łatwej dostępności, na Czantorię poprowadzony został bowiem wyciąg krzesełkowy. Zimą jest to popularny ośrodek narciarstwa, latem – turystyki pieszej.

Pierwsza kolejka na Czantorię uruchomiona została w 1967 r. a w 2017 kolejka świętowała swoje 50-cio lecie. Wiekowa jubilatka.

Znowu nostalgiczne wspomnienia – pierwszy raz na Czantorię wjeżdżałem mając 6 lat. Dzisiaj – wróciłem w to miejsce z 5-cio letnim synem. Właściwie nie wiele się zmieniło. No może wówczas były mniejsze kanapy (chyba 2 osobowe, ale jako dzieciak jechałem z dwójką dorosłych), a pamiątkowe zdjęcia fotograf realizował analogowo jako czarno – białe (ciekawe, czy ktoś to jeszcze pamięta).

Dzisiejsza kolejka jest już na wskroś nowoczesna, ale dzieciakom wrażenia zapewnia niesamowite.

Sam szczyt – poza nowoczesną stacją kolejki – oferuje tyle samo co wówczas. Znaczy się bazę wypadową na wycieczki górskie na szczyt i dalej, czy to na Tuł, czy na Soszów Wielki i Stożek. Niestety – większość turystów wjeżdża do góry kolejką i wraca tą samą drogą. My również. Ale obiecałem sobie i synowi, że wrócimy tu niedługo i przejdziemy się starymi ścieżkami (pieszo, rzecz jasna).

Dla dzieciaków została również wyznaczona specjalna Ścieżka Rycerska. Ale to niespodzianka dla zainteresowanych.

 

Ciekawe strony internetowe:

http://www.czantoria.net                        – strona ośrodka narciarskiego Czantoria

https://ustron.pl/                                        – miasto – uzdrowisko Ustroń

http://www.uzdrowisko-ustron.pl/     – strona Uzdrowiska Ustroń

http://www.slaskie.pl/                               – portal informacyjny województwa śląskiego

 

Przybliżona lokalizacja GPS – parking przy dolnej stacji kolejki:

49°41’48.6″N 18°9’39.9″E

49.696824, 18.827754