Łagów

Łagów, to niewielka miejscowość gminna położona na zachodzie regionu lubuskiego. Niezwykle urokliwie położona na niewielkim skrawku ziemi między dwoma jeziorami – Łagowskim oraz Ciecz (zwanym również Trześniowskim). W piękny układ przyrody, dość intensywnie zresztą eksplorowany także przez wodniaków i turystów, wpisany został niezwykły układ urbanistyczny. Najcenniejszym obiektem wydaje się zamek joannitów z XIV w., który obecnie pełni funkcję hotelu.

Kolejną atrakcją architektoniczną Łagowa są bramy miejskie – od strony zachodniej jest to brama polska, od strony wschodniej zaś to brama Marchijska. A między nimi warto powłóczyć się wąskimi uliczkami, gdzie podziwiać można nieźle zachowany średniowieczny układ urbanistyczny.

Kolejną atrakcją okolic są pięknie położone jeziora, z czystą wodą, należące do Pojezierza Lubuskiego. Jest to niewątpliwa atrakcja zarówno dla wędkarzy, jak również wszelkiej maści wodniaków.

Dookoła Łagowa z kolei roztaczają się potężne obszary leśne. Wystarczy rzucić okiem na satelitarne zdjęcia okolic, by stwierdzić, jak wielkie połacie leśne występują w tych okolicach. A jako ciekawostka – jest to również region obfity w wszelkiego rodzaju gatunki grzybów, więc jesienią również warto tutaj zajrzeć. Autor naocznie (a właściwie własnoręcznie miał okazję zbierać dorodne prawdziwki w łagowskich lasach). Poza tym –  okoliczne tereny świetnie nadają się do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej.

 

Ciekawe strony internetowe:

http://www.lagow.pl/ – oficjalny serwis gminy Łagów

http://www.zamek-lagow.com/pl/ – strona internetowa hotelu na Łagowskim Zamku

 

Przybliżona lokalizacja GPS:

Parking przy zamku:

52°20’03.4″N 15°17’36.7″E

52.334279, 15.293527