Skarżysko Kamienna – Muzeum imienia Orła Białego

W Skarżysku Kamiennej, w niewielkiej odległości od trasy S7 (Kielce – Warszawa) znajduje się muzeum, w której największą uciechę będą miały przede wszystkim dzieciaki, ale również osoby pasjonujące się wszelkiej maści militariami.

Otóż w tej świętokrzyskiej miejscowości zlokalizowane jest bowiem muzeum wojskowe, a właściwie raczej muzeum techniki wojskowej. Oczywiście chodzi tutaj o Muzeum imienia Orła Białego.

Muzeum podzielone jest jakby na dwa niezależne obszary. Pierwsza – to niewielki budynek, w którym eksponowane są pamiątki historyczne dotyczące historii regionu, a także wiele eksponatów o charakterze wojskowym. Tutaj również organizowane są wystawy czasowe.

Druga część muzeum – to część plenerowa. I to właśnie tutaj zaczyna się prawdziwa zabawa.

Część plenerowa to szereg fantastycznych i prawdziwych eksponatów, począwszy od różnego rodzaju wojskowych środków transportowych, broni samojezdnej (czołgi, haubice, etc.), poprzez wystawę samolotów bojowych i transportowych (z czego największą atrakcją dla młodocianych będzie chyba IŁ-14 – jako jedyny udostępniony do zwiedzania również wewnątrz), kończąc na prawdziwej jednostce pływającej – tj. muzeum prezentuje kuter torpedowy OPR „Odważny” (może jest to niewielka jednostka jak na standardy morskie, ale na lądzie, w środku kraju statek o długości 25 m, szerokości prawie 8 m i masie ponad 90 ton robi ogromne wrażenie). Wszystkich eksponatów na wystawie plenerowej jest ponad 150 szt., więc wielogodzinna rozrywka jest niemalże gwarantowana.

Muzeum zapewnia również dodatkowe atrakcje – chętni mogą wziąć udział w przejażdżce prawdziwym wozem opancerzonym (model BTR-60).

Pobieżna i krótka lista skarżyskich, muzealnych perełek:

  • – Kuter torpedowy OPR Odważny

  • – Radziecki samolot transportowy IŁ-14

  • – Samoloty myśliwskie – MiG 21, Jak 23, Lim-5P,
  • – Czołg T-34
  • – Transportery opancerzone – BTR-60 (sprawny, jeżdżący), ale również BRDM, SKOT, FUG, BTR-40

Ciekawe strony internetowe:

http://muzeum.skarzysko.pl– strona internetowa Muzeum im. Orła Białego

http://um.skarzysko.pl/ – strona internetowa Urzędu Miasta Skarżysko Kamienna

http://www.skarzysko24.pl – miejski portal informacyjny Skarżysko 24

 

Warto zobaczyć:

Film z transportu kutra ORP Odważny do muzeum

 

Przybliżona lokalizacja GPS:

51°05’15.3″N 20°51’03.8″E

51.087587, 20.851041