Rejon Umocniony Hel – Skansen Fortyfikacji Ośrodek Oporu Jastarnia

W Jastarni, w pobliżu kempingu, zlokalizowany jest okryty skansen militarny. Jest to szereg bunkrów i innych zabudowań polowych, przeznaczonych w przeszłości do zabezpieczenia Helu przed atakiem z lądu. Wyposażeniem głównej linii obrony są cztery ciężkie schrony bojowe rozmieszczone na całej szerokości półwyspu, która w tym miejscu wynosi ok. 400 m, które dzisiaj stanowią największą atrakcję skansenu.

Większość obiektów znajduje się na terenach leśnych z wyjątkiem dwóch skrajnych schronów – Sokoła i Sępa, które umieszczone zostały na dwóch przeciwległych plażach. W skansenie wyznaczonych zostało kilka szlaków turystycznych, umożliwiających penetrację całości terenu.

Spacerując po okolicznym lesie można dotrzeć do wielu „pamiątek” tamtych czasów. Oczywiście – część dawnych umocnień czy wyposażenia nie jest może tak spektakularna jak schrony, nie mniej – spełniała również ważne zadania. W lesie można jeszcze znaleźć m.in. sztuczne przeszkody przeciwpancerne (poważna nazwa, a tak naprawdę jest to sieć kanałów wypełnionych wodą lub przeszkody w postaci betonowych bloków lub szyn kolejowych postawionych „na sztorc”). Znaleźć można również  zasieki przeciwpiechotne, ale te to akurat chyba jest już rekonstrukcja (drewno i drut kolczasty.

Dodatkowo – schron Sabała został zaadaptowany na niewielkie muzeum z ekspozycją nawiązującą do militarnych wydarzeń na Helu w czasie kampanii wrześniowej wraz z prezentacją wyposażenia polskich wojsk z tamtego okresu.

Skansen militarny to nie lada gratka dla miłośników militariów i historii II wojny, a co ciekawsi (czy odważniejsi – zwłaszcza młodszego pokolenia) mogą próbować samodzielnie zaglądać do bunkrów.

 

Ciekawe strony internetowe:

http://www.fortyjastarnia.pl/ – strona skansenu militarnego Jastarnia

  

Przybliżona lokalizacja GPS:

Parking przed kompleksem:

54°42’48.0″N 18°38’14.4″E

54.713345, 18.637340

Ciężki schron bojowy „Sęp” – na plaży:

54°43’03.0″N 18°38’13.4″E

54.717506, 18.637067