Rejon Umocniony Hel – Bateria Szlezwik Holstein

Po kapitulacji Helu (październik 1939 r.) i zajęciu Mierzei Helskiej przez hitlerowców nastąpił kolejny etap budowy umocnień i wyposażania półwyspu w kolejne typy broni artyleryjskiej. Naziści, podobnie jak wcześniej Polacy, doceniali strategiczne położenie Helu, w związku z czym, w trybie niemalże natychmiastowym rozpoczęli realizację swoich założeń obronnych.

Na Helu powstała bateria największych na świecie stałych stanowisk artyleryjskich – bateria Szlezwik Holstein wyposażona w trzy działa o kalibrze 406 mm (tak – prawie półmetrowej średnicy pociski). Adolfkanone – bo tak pierwotnie nazywały się te działa, to z jednej strony przerażająca broń, z drugiej strony – wielkie dzieło inżynieryjne. Jest to broń miotająca pociski o masie przekraczającej tonę, o zasięgu przekraczającym 40 km (zwiększany do prawie 60 km przy zmianie ładunku na mniejszy, max 600 kg), a obsługa liczyła blisko 70 osób. Warto również wspomnieć, że lufa miała długość 21 m i ważyła prawie 16 ton (sama lufa !).

Warto tutaj również wspomnieć, że na Helu odbyły się właściwie tylko próby ogniowe. W 1941 r. Naziści zdecydowali o demontażu dział i przeniesieniu ich w rejon kanału La Manche. Podobno w rejonie Helu było wówczas na tyle spokojnie, że nikt nie spodziewał się tutaj najmniejszego zagrożenia. Po działach zostały na Helu tylko konstrukcje żelbetowe, które do dzisiaj świadczą o niespotykanych gdzie indziej rozwiązaniach technicznych i potędze militarnej nazistowskich Niemiec.

Obecnie dawna bateria Szlezwik Holstein stanowi jedną z największych atrakcji Helu.

Bliźniacza bateria znajduje się jeszcze w Norwegii – fortyfikacja Trondenes w pobliżu Harstad, z tą różnicą, że tam zachowane są jednak również kompletne działa.

A wracając jeszcze do pozostałości baterii na półwyspie helskim. Dzisiaj jest to skansen militariów, który został zorganizowany wokół dawnych stanowisk ogniowych. Są to setki ton (czy m3) betonu, które już porośnięte zostały lasem. W końcu od wojny już trochę czasu minęło. Nie mniej ogrom i rozmach przedsięwzięcia potrafi zaimponować (piszę tylko o technicznym aspekcie budowli).

 

Ciekawe strony internetowe:

http://gohel.pl/                                            – strona informacyjna Urzędu Miasta Hel

http://helmuzeum.pl/                                 – strona Helskiego Kompleksu Muzealnego

http://hela.com.pl/adolfy.html             – informacje historyczne i galeria zdjęć – baterii Schleswig-Holstein w Helu

https://www.forsvarsbygg.no/no/festningene/finn-din-festning/trondenes-fort/

                                                                                 – fortyfikacja Trondenes – bliźniacza bateria

 

Przybliżona lokalizacja GPS:

Bateria Schleswig-Holstein – Stanowisko Ogniowe B2

Muzeum Obrony Wybrzeża

54°37’22.7″N 18°48’06.4″E

54.622983, 18.801777

 

Bateria Schleswig-Holstein – Stanowisko Ogniowe B1

Muzeum Helu – Muzeum etnograficzne

54°37’14.7″N 18°48’00.5″E

54.620739, 18.800135

 

Parking przed kompleksem:

54°37’16.2″N 18°47’54.2″E

54.621170, 18.798400

Orientacyjna mapa kompleksu:

 

Zdjęcie satelitarne Helu: